Határ-Szél
Határ-Szél
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Rendkívüli ajánlatom

   Nézd meg! 

-Pc Games Homepage

-GTA Trilogy

-Párizs 0.5

Katt a képekre!

 
Menü
 
Szókincstár
 
Térképbank
 
Bölcsességek sora

Bölcsesség helyett

 Ölelés

Kérdés, kell-e bölcsességekről írni egy ilyen oldalon? Bölcselkedni bizonyára nem kell, de ez biztos, egy-egy okos gondolatnak mindig legyen helye. Mi az, amit okosnak lehet mondani? Különben is: mi a gondolat? Lehet, hogy ami nekem bölcsnek tűnik, másnak butaság. És amiről azt gondolom, hogy gondolat, az csupán képzelgés. Annál maradnék inkább, hogy azt mondom: meg kell próbálni olyan dolgokról írni időnként, amelyek valóban izgatják az embereket. Például itt a tavasz. Ne mondja senki, hogy igen, ez a választás évszaka. Nem. Szó sincs róla. Persze az is lesz, de sok, annál talán fontosabb is történik. Nyílni kezdenek a virágok, zöldül a fű, éled a természet, az emberre is rátör a szerelem, feltöltődik a télben elnyűtt szervezetünk. És sütni fog sokat a NAP és ez mindig jó, ettől jó az ember kedve. Kérem, ne tagadják, a reggeli ébredés akkor, amikor a Nap süt, egészen más, mint a borús reggeli morogva-kelés. Szóval annyi fontos dolog történik, arcunkat a Nap felé fordítjuk nem a szégyentől leszünk pirtyadtak, ránk jön a mehetnék, és, tudom, nagyon hülyén hangzik, de szeretnénk megölelni a világot. Hogy képesek vagyunk-e erre? Próbáljuk meg. Nem kell más, mint széttárni a két karunkat. Igen, így nem lehet ütni. Csak ölelni. Csodás! (burget)

 
Oldal nyomtatása
Nyomtatás!
 
Rakj a kedvencekhez!
Tégy a kedvencekhez!
 
Linkek
 
Holdfázis

Így áll a Hold
 
 
Abajgat-Bunsen-lámpa

A, Á

Abajgat: Zaklat, nyaggat, nyúz. Olyan szó ez, amely láthatóan hangot utánoz, valamilyen hangulatot fest meg.

Abrak A lónak, szarvasmarhának szánt nem szálas takarmányt nevezik így. Vagyis a zab, a kukorica, az árpa, a lóbab, a napraforgó sorolható ide. Abrakos tarisznyának nevezték azt a 35X40 centis, a ló fejére húzható textil zsákot, amiből az állat az abrakot ette.

Abriktol  A német abrichten szóból származik, jelentése betanít, idomít, kiképez, szoktat.

Abszurdum Képtelenség. Felkiáltásokban is használatos, felháborító, elképesztő jelentéssel. Az abszurd (képtelen) latin szóból származik

Ácsi: Cigány szó. Jelentése:  Állj, megállj, hagyd abba! Ma is  használatos, nem annyira keményen parancsoló, inkább tréfás felszólítás.

Ácsingózik: Áhítozik, sóvárog, kitartóan vár valamire. Az áhít és ásít igékkel rokon, mindnyájukban  közös a  szájtátást érzékeltető á hang.

Acsorog, acsarkodik  Legtöbbször a kutyára mondják, akkor, amikor a  fogát vicsorogtatva ugat. Ember esetében a dühösen kiabálóra, veszekedőre illik.

Ádámcsutka A gége legterjedelmesebb porca,  ami rendszerint a férfiak nyakán dudorodik ki és csutkához hasonló kiemelkedés. A pomum Adami – legenda szerint úgy keletkezett, hogy a Paradicsomban Ádám torkán akadt a tiltott gyümölcs csutkája, örök figyelmeztetésül a bűnbeesésre.

Ágas Olyan tartóoszlop, mely két vagy három ágban végződik. Ágasnak nevezik az Y-alakú oszlopot is, ami a kút gémjét tartja (Az ösztövér kútágast a Toldiban is megtalálni). De ágasnak, ágasfának nevezik azt a többágú tartót, amire a köcsögöket, edényeket tették fel. A szénaszárító rudat, póznát is említik így. A gyermekek a csúzli készítéséhez használták, melynek két szárához kötözték a gumiszalagot.

Aggastyán: Eredetileg csúfnévféle volt: a kolduló, prédikálni járó Ágoston-rendi barátokat hívta a nép agostyánoknak (ma is van ilyen nevű község). Az agg szóval való látszólagos kapcsolata miatt alakja is, hangulata is megváltozott,  most  a hajlott korú, tiszteletre méltó öregembert nevezik így

Ágrólszakadt A kifejezés hallatán olyan érzése van az embernek, hogy valami véletlenül lepottyant, szerencsétlen, tépett dologról, emberről van szó. És ez a megérzés jó. Az ágrólszakadt, ha anyagi helyzetre vonatkozik, egyet jelent a nincstelennel. De így nevezzük az elhagyatott, szegény, hontalan, nyomorult embert is. Van olyan értelme is, hogy gondozatlan, gyámoltalan, elanyátlanodott. Nem hízelgő jelzőként jöttmentet is jelent.

Agyafúrt  Az agy és a fúr szavakból keletkezett. Azt jelenti, hogy valaki csavaros észjárású, furfangos, ravasz.

Akó Régi űrmérték. Mennyisége megközelítően 50 liter. Elsősorban a boroshordók űrtartalmát jelölték vele. Különböző akók voltak, a pozsonyi vagy magyar 54,3, a bécsi 56,59 liternek felelt meg

Akol A szilaj pásztorkodás idején volt használatos. Kerítés, ahová a jószágot éjjelre bezárták. Alakja lehetett kör- vagy négyszög alakú. Anyaga deszka, farúd, szalma, tövis. Alföldi nagy legelőkön, a Hortobágyon és a Kiskunságban ma is előfordul.

Ákombákom  A nehezen olvasható, vagy éppen olvashatatlan,  gyerekes írást, az ormótlan, kezdetleges betűk egymásutánját nevezik így, amit az írást próbálgató, főleg a gyermek vet papírra.

Alabárd A német nyelvből, a Helmbarte szó változataként került hozzánk. Régi szúró és vágófegyver. Ez állt egy 30-60 centis hosszú nyársból, egy homorú- vagy domború élű bárdlapból, azonkívül egy lefelé hajló ék alakú fokból, amellyel az ellenséges lovast leránthatták a lóról. Mindez egy 2 – 2,5 méteres nyélre volt erősítve. A XIV. század óta ismeretes. Ma általában testőrségi díszfegyverként használatos.

Alabástrom Ásvány, a márványhoz hasonló, de annál lényegesen puhább, jól formázható. Lényegében finom, fehér, áttetsző gipsz.

Alamizsna: Könyöradomány, koldusnak adott csekély ennivaló, pénz. Görög eredetű latin szó, ami szláv közvetítéssel jutott hozzánk, ugyanerről a tőről való az elemózsia

Alamuszi  Ezt a szót az alattomos, sunyi kifejezésekkel azonosnak mondhatjuk. Mesékben többnyire a rókát jellemzik így.

Alászolgája Régies köszönési forma. Az alázatos szolgája rövid változata. Ebben a köszönésben világosan megfogalmazódik a köszönő alárendeltsége a köszöntöttel szemben.

Áldomás Koccintással egybekötött pohárürítés sikeres üzletkötéskor vagy más örvendetes alkalommal. Áldomást ittak a vásárokban, amikor kézfogással is megpecsételték az üzletet. Eredetileg ünnepélyes áldozat.

Állami gazdaság Az állam tulajdonában volt gazdaságok elnevezése.

Almárium Régi, népies szó. Egy bútordarabot fiókos, polcos szekrényt jelöl. Falusi és polgári lakásokban egyaránt megtalálható volt.

Alom Az istálló kemény padozatán puha és meleg fekhelyet biztosít és felszívja a trágyát. Rendszerint szalmával almoznak, de használtak még tőzeget, tőzeggel kevert szalmát, fűrészport, lombfák lehullott leveleit is.

Alomars! Ez a kifejezés a francia és a német nyelvből érkezett hozzánk. Jelentése nosza!, gyerünk!, menjünk!, takarodj!, lódulj!, eredj innen!  A lényeg, hogy gyors mozgásra, távozásra, futásra való felszólítást jelent.

Általvető, átalvető Olyan tarisznya (l. ott), amit a vállon átvetve hordtak. Így nevezték az állat hátán átvetett, középen összekötött zsákot is. Manapság újra divatba jött, de már nem a falusiak, hanem a városlakók hordják így a bőrből, posztóból készült tarisznyákat.

Aludttej  Amikor a tejet hosszabb ideig állni hagyták, az először megsavanyodott, majd megszilárdult. Tetejére ült ki a tejföl, amit a háziasszony gondosan lefölözött. Ha az aludttejet “kifűtötték”, azaz melegítették, abból lett a túró. A megmaradó savót többnyire a sertéssel etették meg.  .Az aludttej kellemesen savanykás, lehűtve kanállal ehető, vagy iható frissítő étel volt.

Alvófa Azokat a többnyire egyedülálló fákat nevezik így, amelyekre éjszakára a madarak felgallyaznak. Nevezik leszállófának is. A madárnak ezekről a fákról jó kilátás kínálkozik, meglátják az esetleg közeledő ellenséget. A ragadozó madarak itt fogyasztották el zsákmányukat

Ámbitus Szép, régi épületeknél, udvarházaknál, vidéki kúriáknál (l. ott), falusi házaknál gyakorta találkozunk oszlopos, egyik oldalán nyitott tornáccal vagy folyosóval. Nos, ezt jelenti ez a szó, ami igazi békés,  virágos hangulatot áraszt

Ambo A régi lottóban a kettős találatot nevezték így.

Amnesztia Kegyelem, közkegyelem. Nagy események, évfordulók idején az állam feje gyakorolja bizonyos elítéltekkel vagy személyekkel.

Amulett Az arab hamalet (függő, függelék) szóból származik. Legtöbbször jelekkel vagy mondásokkal ellátott, kőből, fémből, fából készült kis tárgy, érem, vésett kő vagy képecske, amely viselőjét az ősi hit szerint megóvja betegség, ráolvasás, szemmel verés ellen. Az ősember is készített ilyet, állatfogakból, csontokból. Az egyiptomiak, kaldeusok, zsidók, görögök és rómaiak művészi tárgyakat készítettek e célra. A kereszténység alatt sem veszett ki, szentek ereklyéi és képecskéi, kis nyakban függő keresztek kapták ezt a szerepet

 Ángy, ángyó, ángyi Finnugor eredetű szó. A magyar családszervezetben az ángy általában idősebb női családtagot jelölt, a rokonsági fok tájanként változott. Volt, ahol sógornőt, volt ahol nagynénit jelentett, de nevezték így az idősebb férfirokon feleségét is. Sokfelé kedveskedő megszólításként is használják, de kizárólag idősebb asszonyok esetében.

Annó dacumál Jellegzetes XIX. században keletkezett szó, mely latin és német alkotóelemekből áll. Jelentése: annak idején, valamikor régen.

Antikvárium, antiquarium, antikvár Régi, többnyire használt könyveket, metszeteket, térképeket, folyóiratokat megvevő és áruló könyvüzlet.

Ántivilág  Nagyon régi idő, ember emlékezet előtti kor.

Antracén Akkor keletkezik, amikor a kőszén kátrányt magas hőfokon lepárolják. Tinták, színezékek gyártásánál használják, színtelen vagy igen gyengén sárga színű, lemezes kristályos vegyület. A XX. század közepéig az antracén tinták jelentették a csúcsminőséget.

Anyámasszony katonája  Az anyámasszony kifejezés a magyar népnyelvben az anya vagy az idősebb nőnek kijáró, megtisztelő megszólítás volt. Az anyámasszony katonája ugyanakkor már nem ilyen tiszteletre méltó. Olyan fiút, férfit jelöl, aki gyáva,  gyámoltalan és ha baj van, szívesen bújik meg a nők szoknyája mögött.

Áperte: nyíltan, kereken, kertelés nélkül. Latin nyitott szóból származó, kissé elavult, bizalmas köznyelvi szó.

Apprehendál   Ez a latin nyelvből hozzánk érkezett szó azt jelenti, hogy valaki neheztel valakire.

Apprehendál Sértődik, duzzog, megorrol, neheztel.

Apród A középkorban, de még az újkor elején is a fejedelem vagy főúr udvartartásába tartozó nemes ifjú, aki tanulta az udvari életet, a fegyverforgatást, háború esetén ura mellett harcolt.

Ara A menyasszony régies, ünnepélyes elnevezése.

Arabeszk Sík díszítmény, amely különösen a mohamedán népek művészetében fejlődött gazdaggá, épületeiken, miniaturáikban, iparművészetükben. Alapjában növényindák szeszélyes fonadéka, amelybe sok más motívumot is kevertek, gyakran arab betűs írást. Miután az iszlám tiltja az ember- és alakábrázolást, az arabeszk uralkodó díszítőelemmé vált. Az európai művészetbe Spanyolországon át szivárgott be.

Aranyhím A hím szó a hímzés rövidebb, költői, irodalmi formája. Az aranyhím azt fejezi ki, hogy valamely ékes varrás, ruhadísz arany fonállal történt.

Aranypaszománt, paszománt, paszomány Ruházati kellék, a törököktől érkezett hozzánk. Polgári és katonai díszruhák, menték, nadrágok, dolmányok, atillák díszítésére használták. Lehetett lapos, zsinóros sujtás, bojt vagy rojtalakú. Anyaga arany-, ezüst-, selyem vagy gyapjúfonál volt. Előállíthatták szövéssel, fonással, sodrással, veréssel, cérnázással. Külön iparág volt a gyártása.

Aranyszelence Mesékben gyakorta előforduló kisebb, díszes és fedeles, arannyal gazdagon díszített doboz. Főleg ékszerek, kincsek, értékes emlékek megőrzésére használják

Árgyélus Egy mesebeli királyt hívtak Árgirusnak, magyarítva Árgyélusnak. Van, aki úgy gondolja, hogy a név jelentése összefügg az arkangyal szóval. Árgirus egy népszerű XVI. századi verses mese, ún. széphistória hőse volt, aki Tündér Ilonát keresve bejárta a világot; innen ered a szónak ritka népnyelvi jelentése: bolyongó, vándorló. Az a felkiáltás, hogy “az árgyélusát!” bosszúságot, csodálkozást fejez ki, de lehet rosszallás és szidás is.

Áristom Latin eredetű szó magyaros változata. Jelentése letartóztatás, őrizet, rövidebb szabadságvesztés,  főleg a katonaságnál.

Árkus Régi szó, a latin nyelvből költözött hozzánk. Jelentése: ív. Amikor azt mondjuk, hogy elővett egy árkus papírt, akkor egy nagyobb méretű darabra kell gondolni.

Árkus Régi, latin eredetű szó. Jelentése: ív. Amikor azt mondjuk, hogy elővett egy árkus papírt, akkor egy nagyobb méretű papírdarabra kell gondolni.

Ármádia, armada Hadsereg, Olasz eredetű szó. Ma már alig használatos, legfeljebb történeti munkákban és mesékben fordul elő. Eredeti jelentésétől eltérően manapság a sokaságot, a tömeget is jelenti, például méhek armadája lepte el a rétet.

Árpacukor Köhögés elleni cukorka volt hajdanán. Az árpa pörkölt kivonatával készítették.

Artézi kút A francia Artois grófság nevéből származik a népnyelvben ártézinek nevezett kút. Lényege, hogy ez fúrott kút, melyből a víz természetes nyomás hatására jut a felszínre.

Árvalányhaj A lenszínű, selymes pázsitfű-félék családjába tartozó Stipa növénynemzetség. Mintegy 100 faja a trópusokon, és mérsékelt övön, sztyeppek, szavannák és sziklák jellemző növénye. A magyar Alföldön a Stipa Joannis terjedt el, melynek toklászán lévő szálkája több deciméter hosszú, alján csavarodott, felül tollasan szőrös. Ez az árvalányhaj bokrétája. Hazánkban kalap mellett viselik a pusztai pásztorok, de a cserkészek is csokorba kötve teszik kalapjuk mellé.

Áskálódni  Az egyik legcsúnyább szokás. Amikor valaki alattomosan, a háta mögött, tisztességtelenül  rágalmaz valakit, ártalmára tör, valakinek rosszat akar az az áskálódás.

Ásó, kapa, nagyharang (se) válasszon el... Ez a szólás elsősorban a magyar népnyelvben terjedt el. Jelentése: a házasságra lépők  holtukig hűek maradjanak egymáshoz, semmi ne válassza szét őket csak majd, nagyon sokára a halál, amikor ásóval, kapával ássák a sírt és értük szól a nagyharang

Aszalás A gyümölcs és zöldség szárítással történő tartósítása. A felmelegített aszalókamrába teszik az aszalódeszkára helyezett zöldséget és gyümölcsöt, ahol abból a nedvesség távozik és a melegtől fokozatosan ráncossá zsugorodik. Legismertebb az aszalt szilva, alma, barack, körte - mind finom csemege.

Asztag Felrakott magas, szabályos, ház alakú halom, amelyet aratás után a kévékből készítettek, amelyben a gabona a cséplésig állt.

Asztag Gabonakévékből felrakott magas, szabályos, ház alakú halom, amelyben a gabona a cséplésig áll.

Átalvető vagy általvető Vállon vagy háton átvetve hordott tarisznya. Így nevezték a közepén átkötött zsákot is

Átbucskázott, átbukott a fején  A bukfencezés kifejezése tájszóval.

Atilla Díszes, elegáns, zsinórozott magyar férfikabát volt. Sújtás és vitézkötés díszítette. Később katonai ünnepi viselet is lett, lényegében a díszítőelemeket megtartó zubbonyt nevezték így. Ügyeljünk arra, hogy a ruhadarabot másként írják, mint az Attila tulajdonnevet!

Atilla Díszes, zsinórozott magyar férfikabát volt. Sújtás és vitézkötés díszítette. Később katonai ünnepi viselet is lett, lényegében a díszítőelemeket megtartó zubbonyt nevezték így. Ügyeljünk arra, hogy a ruhadarabot másként írják, mint az Attila tulajdonnevet!

Atlasz A görög hitvilágban fontos szerepet betöltő titán, ő tartja vállain az égboltot. De atlasznak neveznek minden olyan térképgyűjteményt, amely külön kötetet képez. Van egy igen nemes szövetfajta, amely szintén az atlasz nevet kapta.

Átnyalábolni  Valakit két karral erősen átfogni. A szó a nyalábbal (l. ott) van kapcsolatban, amit csak úgy tudunk felemelni, ha magunkhoz szorítjuk.

Átok  Bosszúból, vad indulatból mondott rossz kívánság, hogy valakit érjen baj csapás, szerencsétlenség, betegség. A babonában az ilyen kívánságokból keletkezett csapást, szerencsétlenséget, következményt nevezik így. Az átokkal sújtott emberre mondják, hogy átkozott. Furcsa, de néha ez a szó jó jelentést is kap, például amikor azt mondjuk, hogy átkozottul szép.

Atyafi Ha röviden akarjuk mondani: rokon. Szép régies kifejezés. Ebből a szóból származik az atyafiság, ami viszont a rokonok összességét jelenti.

Atyafi, atyja fia Jelentése: rokon. Az atyafiság a család, a rokonság összessége. Igen barátságos kifejezés, Mikszáth Kálmán is előszeretettel használta műveiben.

Audiencia Magas rangú személyeknél kihallgatás, fogadás.

Autonómia A görögök hajdan az önkormányzatot nevezték így. Jelentése máig megőrizte az önállóság, önrendelkezés, sőt, az öntörvényűség fogalmát. Az iskolákban az önállóságra nevelés elvét jelölték e szóval.

Avas Dohos, állásban megromlott, megsárgult, többnyire penészes zsiradék, szalonna, melynek kellemetlen illata van. De találkozunk a szóval a földrajzban is. Avas lehet hegység vagy táj elnevezése, ami onnan származik, hogy avasnak hívják a kopárosodó erdőt, a korhadt növényzetű helyet

Az eget is bőgőnek nézi Az alaposan beszeszelt vagy éppen fejbe vert emberre szokták mondani, aki fájdalmában, kínjában az eget is bőgőnek nézi, vagy éppen a mennydörgésben is a bőgő hangját véli hallani. Más szóval: olyan állapotban van, amikor mást hisz és lát, mint ami van.

B

Bába Amikor még otthon szültek az asszonyok, segítségükre a bába volt. Ma szülésznőnek nevezzük. Tanult szakma volt ez, de működtek bábaként idősebb asszonyok is, akik tapasztalat alapján segítették világra az újszülött gyermeket

Bába Amikor még otthon szültek az asszonyok, segítségükre a bába volt. Ma szülésznőnek nevezzük. Tanult szakma volt ez, de működtek bábaként idősebb asszonyok is, akik tapasztalat alapján segítették világra az újszülött gyermeket

Baboskendő A pettyes kendőt nevezik így.

Bacsó Számadó juhász öregjuhász, juhászgazda,  ritkábban öregember. Szlovák eredetű tájnyelvi szó; egyes vidékeken bacsa, bács alakban is él. Az öregember jelentést bizonyára a bácsi, bátyó alakokkal való keveredés magyarázza.

Bagaria Nevezik orosz bőrnek is. Fiatal marhabőrökből cserzés útján készül. Cipőfelsőrész, csizma, díszműáru készül belőle. Puha fogású, vízhatlan. Minőségének kialakításához nyírfa-kátrány olajat alkalmaznak, ettől különleges illatot kap.

Bagó A pipa alján maradt, el nem égett dohány. De így nevezik a szivar csutkáját is. Manapság mondják a cigarettára is, általában a dohányost nevezik bagósnak.

Bájital  A szerelmi varázs itala. A magyar népi varázslatban is gyakori. A bájitalba gyakran a szerelmes félnek vagy meghódítandónak vérét, haját keverik, ettől remélik a sikert.

Bajol Bajlódik, valaminek a megoldásán küszködve dolgozik.

Bajuszkötő Különösen a XIX. század végén és a XX. század elején volt fontos szépészeti kellék a férfiaknál. A nagy bajusz lekötésére szolgált, lényegében egy gumiszalag, mely éjszakára leszorította, formában tartotta a férfiú ékét.

Bak Sokféle jelentése van a szónak. A legismertebb a bakkecske, ami a hím állatot jelenti. De kisebb kérődzők, mint az őz hímjét is nevezik így, tájnyelvben a nyúl, a macska vagy éppen a pulyka hímje is lehet bak. A másik jelentése állvány, amit két lábazatból és egy összekötő gerendából készítenek. De baknak nevezik a kocsiülést is. A tornateremben is van bak, ez egy párnázott, bőrrel bevont hengeres szer. Baknak nevezik a vasutasok a kocsik ütközőjét, a hajósok pedig a kikötéskor használt oszlopot. És hogy ne feledjük, Baknak az egyik csillagöve is.

Baka, bakakáplár Bakának nevezték a gyalogos katonát. Kicsit lebecsülő jelentése volt, hiszen a katonáknál a tüzérek, huszárok jelentették a rangos alakulatokat. A káplár katonai rang volt, ami megfelel a mai tizedesnek.

Bakacsin: Fekete posztó vagy vászon, amivel a ravatalt és a halottasház falait bevonták. Olasz közvetítéssel hozzánk jutott, ritkán használt, régies török szó.

Bakarasz A bakarasz nagyon régi népi mértékegység. Ha valaki kifeszíti a hüvelyk- és mutatóujját, a közte lévő távolság lesz a bakarasz, vagy ahogy másként is mondják, a kisarasz. Próbáljátok ki, mennyi a ti bakaraszotok! Van ugyanakkor az arasz, ami a hüvelyk- és a kifeszített kisujj közötti távolság.

Bakó Régen a hóhér elnevezése volt. Másik jelentése: kis vándortarisznya, amiben az emberek a napi élelmet, a szalonnát, a kenyeret vitték munkába.

Bakter A vasútvonalak menti őrházakban szolgálatot teljesítő vasutast nevezik így. Vagyis ő a pályaőr, aki leereszti a sorompót, ügyel a műszaki berendezésekre, tiszteleg az elhaladó vonatnak. Szolgálati helye és lakása a bakterház.

Bakter A vasútvonalak menti őrházakban szolgálatot teljesítő vasutast nevezik így. Vagyis ő a pályaőr, aki leereszti a sorompót, ügyel a műszaki berendezésekre, tiszteleg az elhaladó vonatnak. Szolgálati helye és lakása a bakterház.

Baldachin Eredeti jelentése: Bagdadból származó értékes selyemszövet. Manapság mennyezetet, sátortetőt jelent ágyak, trónusok fölött. A katolikus szertartásoknál használatos baldachin vagy szilárdan áll az oltár és a főpapi trónus fölött, vagy rudak segítségével hordozható egyházi ünnepek idején.

Balzsam: Illatos, gyógyhatású kenet, a forró égövi növény (balzsamfa) olajos, gyantás nedvéből készítik. Az ókorban a múmiák tartósítására is használták. Átvitt értelemben lelki vigasz, ír lelki sebekre. Héber eredetű szó, hozzánk latinos balsamum alakban került. Napjainkban a hajápolással kapcsolatosan használják e szót.

Bán Valamikor magyar közjogi méltóság volt. A horvát – szlavón – dalmát országos kormány élén állt. A horvát autonómia körébe eső összes ügyekben a király a végrehajtó hatalmat a bán útján gyakorolta. Jugoszlávia megalakulása után 1928-ban a báni méltóság megszűnt.

Bankó Az olasz cedola di banco (bankcédula) szóból származik. A papírpénzt nevezték így. Magyarországon legendás volt az 1848-as szabadságharc idején a Kossuth-bankó.

Banya  A boszorkány enyhébb változata. Mindenképpen elítélő szó, csúf, vénasszonyt jelent, aki nem föltétlenül gonosz, de ellenszenves. Hozzá hasonló jelentésű szó a szipirtyó, a vén szatyor, vénasszony, vén csoroszlya, klepszidra, sárkány, a mesékben a vasorrú bába.

Bányavárosok Magyarországon azokat a városokat nevezték így, amelyek királyi vagy földesúri kiváltság útján bányaművelési jogot nyertek. Királytól kapott például bányajogot egykor Selmecbánya, Körmöcbánya, Nagybánya, Bakabánya, egyházi és világi főuraktól Jászó, Rozsnyó és Telkibánya. Falaik között gazdag polgárság élt. Jogaikat a XIX. század vége felé szüntették meg.

Barackot nyom a fejére Tréfás, többnyire kedveskedő mozdulat, amikor valaki a kéz bütykeivel megkoppantja a gyermek fejét. Van feddő jelentése is, hiszen a koppintás mértékétől függően bizony fájhat is ez a “barack”.

Barázda Az ekével a földbe vájt hosszú mélyedés. A barázdák egymással párhuzamosan futnak, szabályos távolságban és egyenletesen mélyek. Ez arra szolgál, hogy bele vetik a magot. Ezt aztán boronával (l. ott) elfedik.

Bárd Általában a rövid nyelű, széles és egyenes pengéjű faragó vagy vágó  szerszámot nevezzük így. Van fafaragó, húsvágó, de hallottunk csatabárdról, hóhérbárdról is. Ez utóbbiak nyele hosszabb.

Báró Ezt a kelta eredetű szót az egyes európai nemzeteknél az előkelő származású férfiak megjelölésére használták. Magyarországon a zászlósurakat és a királyi udvar főtisztjeit nevezték így.  Örökletes méltósággá 1495-ban vált. Családi címként először II. Ulászló adományozta 1506 körül. A bárói korona hétágú volt.

Barom Többféleképpen használható szó. Eredeti jelentése nagyobb háziállat, például tehén, ökör, ló. A falusi szóhasználatban elsősorban szarvasmarhát jelent ma is. Ebből ered a baromfi szó, ami az aprójószág, a háziszárnyas elnevezése. Előfordul, hogy a durva, állatiasan viselkedő ember esetén jelzőként használják. Kifejezhet ugyanakkor sokaságot, nagy méretet, például baromi nagy.

Basa, basáskodik Magas török méltóság volt egykoron. A szó eredeti formája: pasa. A magyar nyelvben mint önkényeskedő, nagy hatalmú úr jelenik meg, aki másokon uralkodik.

Batár Kétféle értelemben is használatos. Így nevezik az üveges fedett hintót, de ez az elnevezése az ormótlan, régimódi kocsinak is. Manapság a régi, ósdi autókat nevezik így. Jó tudni, hogy van egy magyar folyó is, mely a Batár nevet kapta, ez a határ Uszkánál Magyarország és Ukrajna között. A határfolyócska a község főutcája mellett folyik.

.Bazilika Az ókori görög és római városokban a kereskedelem és a törvénykezés céljait szolgáló épület. Lényegében magas csarnoknak is mondhatjuk. Az ókeresztény bazilika már templomot jelent, hosszúkás, négyszögletes hajó és ehhez csatlakozott a félkörű alaprajzú apszis, az oltár és a papság számára. Épülhet mellékhajókkal, kereszthajókkal is. A bazilika ugyanakkor egyes jelentős templomok kitüntető címe is.

Begyes, bögyös Aki már látott nagykeblű háziszárnyast, vagy galambot, az tudja miként tudják kidülleszteni a mellüket. Ez mindig erőt és büszkeséget fejez ki. Ha egy lány vagy asszony begyeskedik, vagyis kidülleszti a mellét, akkor hasonlóról van szó. Ez rátartiságot, hetykeséget, büszkeséget  jelent, és nem mindig kelt rokonszenvet.

Behemót  Nagy termetű, idomtalan, tohonya (l. ott) ember vagy állat.

Bekecs Ki hinné, hogy ennek a ruhadarabnak egy egykori, XVI. századi katona, Bekes Gáspár a névadója. Ő viselte először  a derékba szabott, bélelt, rövid prémes télikabátot, ami a mai napig használatos. Sokan a ködmönnel rokonítják

Bekecs Ki hinné, hogy ennek a ruhadarabnak egy egykori, XVI. századi hadvezér, Bekes Gáspár a névadója. Ő viselte először azt a derékba szabott, bélelt, rövid prémes télikabátot, ami a mai napig használatos. Sokan a ködmönnel rokonítják

Béklyó vagy békó A legelésző, lovak két első lábára tett szerszám, ami megakadályozta azt, hogy elkóboroljanak. Anyaga legtöbbször kötél, lószőr, hajlított fűzfa, vas. A béklyót, mely lehetett keresztnyelves vagy kulcsos, úgy illesztették a ló lábára, hogy a legelésben ne gátolja. Előfordult, hogy a megbéklyózott lovat egy cövekhez kötötték, hogy csak egy körben mozogjon. A béklyót várbörtönökben is alkalmazták, veszélyes rabok lábát kötötték össze, hogy szökésüket megakadályozzák. Ezt nevezik rabláncnak

Beköti a fejét  A hajdani népi viselet szerint a leány pártát viselt, ami felül nyitott volt. Az esküvő után az asszony már zárt főkötőt hordott, ami családi állapotára utalt, de egyben óvta az asszony hajában lévő varázserőt is. .Jelezte korát is, hiszen az első gyermek megszületéséig piros volt a főkötő, majd a gyermekek számának megfelelően változott a színe és nagymama korra már feketét viselt. A pártában maradt kifejezés azt jelenti ma is, hogy nem ment férjhez, nem kötötték be a fejét.

Bekvártélyoz A kvártély a német Quartier szóból származik, szállást jelent. Amikor katonákat szállásoltak el, akkor mondták, hogy bekvártélyozzák őket. De a szó más összefüggésben is előfordul. Ha valaki kosztot és, kvártélyt kínál, akkor lényegében ellátást és szállást ajánl turistának, diáknak, utasnak, netán albérlőnek.

Berek  A szó szláv eredetű, a bereg ott partot jelent. A vizek mentén található bokros, cserjés helyeket  a nedves réteket, kis erdőket, lapályokat nevezik így. A berek szóból származik a Bereg elnevezés, amely egykor egy vármegyét, ma Szabolcs-Szatmár-Bereg megye részét jelenti.

Béres Valamikor a nagybirtokok majorjaiban dolgoztak. A cselédek, vagyis a fizetett mezőgazdasági munkások zömét az ökörrel dolgozó béresek és a lovakat hajtó kocsisok tették ki. A bérest mindig egy esztendőre fogadták, ha nem felelt meg a követelményeknek, vagy ha visszafeleselt, a következő évre nem alkalmazták. Talán ezért is biztatja nagy iparkodásra a népdal a béreslegényt, hogy jól rakja meg a szekeret.

Bergengócia Az Óperencia latinos, tréfás változata, a távolság, messzeség jelzője. Lásd bővebben az Óperencia címszót.

Berkenye  Hát ha nem is finom, de mindenesetre kellemesen frissítő gyümölcs. Az apró almához vagy körtéhez hasonlít leginkább, piros vagy barna színű, kásás húsú, fanyar ízű. Cserjén vagy fán terem.

Berukkol Katonának bevonul.

Beste, bestye: Gaz, hitvány gyalázatos, gaz, bitang. Népnyelvi szó, a bestiából (jelentése vadállat) ered. Általában a farkassal kapcsolatosan használatos.

Bestia: Vadállat, tágabb értelemben kegyetlen, kíméletlen, állatiasan durva ember vagy asszony.

Betűvetés  Gyönyörű szép magyar szó, ami a kézzel írást jelenti. Amikor egykor a tanító írni tanított, akkor a betűk vetését oktatta, hogy azokból, mint magokból keljenek ki a szavak, mondatok.

Bibircsó, bibircsók Az emberek bőrén található kinövés, mely hasonló a szemölcshöz. Főleg idősebb embereknél gyakori. A népnyelv a pattanásos, szemölcsös, pörsenéses arcot nevezi bibircsókosnak.

Bicebóca Nagyon kedves, tréfás megjelölése az olyan embernek, de még inkább gyermeknek, aki bicegve, sántikálva jár. A bice szó egyébként sántát jelöl, és előfordul, hogy a sántító emberre azt is mondják, hogy biccent.

Bicskanyitogató A nagyon rossz minőségű bor elnevezése. Annyira savanyú és rossz, hogy az ember zsebében kinyílik a bicska, azaz indulatba jön tőle az, aki issza.

Billikom Nagyobb serleg, ivókupa. A német Willkommen szóból ered, és ennek megfelelően kezdetben a vendéget köszöntő vagy az érkező vendégnek üdvözlésül nyújtott serleget jelentette. Bármennyire is furcsa, a bili szó is ebből származik, talán az edényke alakja miatt.

Birbincs Pörgettyű nevű játék, főleg szatmári falvakban játszottak vele

Bitang A hitványt, a gazembert, a jöttmentet, a jellemtelent nevezték így. Elmarasztaló szó. A szóból származó ige, elbitangol azt jelenti, hogy valamely jószág tiltott területre tévedt, megszökött, elkóborolt.

Bitó vagy bitófa az akasztófa irodalmibb elnevezése. Hívták a hóhért (l. ott) is bitónak, aki mint bírósági szolga hajtotta végre a kimondott ítéletet De régebben nevezték szégyenoszlopnak is, melyhez az elítélt bűnöst verés céljából kikötötték. Ezt hívták valamikor pellengérnek is. De van a bitónak más jelentése is. Így nevezték azt a földbe vert karót, melyhez a pásztor hozzákötötte az elbitangolt jószágot (bitangkaró).

Bliktri, Igen ritkán használatos, régi, főleg a diáknyelvben honos szó, ami azt jelenti semmiség.

Bocskor A legrégebbi magyar lábravaló. A regős énekek már ezer évvel ezelőtt a nyírfabocskort említik. A bocskor később bőrből készült, a legtöbb alakja elől hegyes. A telkes bocskor szélén fülek találhatóak, ezeken keresztül húzott szíjjal erősítették a lábhoz. Ez a szíj igen erős volt, ha odacsaptak vele, ugyancsak csípte a bőrt.

Bocskor-szíj A bocskor a legrégebbi magyar lábbeli. A regős énekek (l. ott) már Szent István korában a nyírfabocskort említik. A bocskor később bőrből készült, a legtöbb alakja elől hegyes. Az úgynevezett telkes bocskor szélén fülek találhatóak, ezeken keresztül húzott szíjjal erősíteték a lábhoz. Ez a szíj igen erős volt, ha odacsaptak vele, ugyancsak csípte a bőrt.

Bodnár Fakádakat, hordókat, dézsákat készítő mester. Nevezik még kádárnak pintérnek is.

Boglár Egy szó, amely mutatja, hogyan kötődik össze a természet a ruházat díszeivel. A boglárka, más néven Ranunculus, sallangos levelű, fehér virágú vízi illetve sárga virágú szárazföldi virág. A másik jelentése olyan ötvösmunkával díszített gomb, csat vagy más ékítmény, ékszer, amelyet díszruhán, fövegen (l. ott), övön viselnek és amit arany vagy ezüst fonallal szőnek át

.

Boglya A lekaszált és renden megszárított réti szénát, lucernát, lóherét felül legömbölyített kúp alakban rakják össze. Alapátmérője 2 méter körül van, magassága is két méter körüli. Ez a kupola alakú rakás alkalmas arra, hogy a kaszálón levágott szálastakarmány beszállítás előtt teljesen kiszáradjon. A szérűskertekben (l. ott) nagyobb boglyában tárolják a takarmányt.

Boglyakemence Van, ahol búbos kemencének, másutt tájnyelven banyakemencének hívják. Az elnevezés magért beszél, hiszen a kemence formája igencsak hasonlít a boglyáéra.  Először karóból készítik a vázát, majd azt vesszővel fonják be, ezt cserépdarabokkal kevert sárral tapasztják. A legnagyobbakban 7 - 8 nagyméretű kenyér is elfér. Szalmával, kukoricaszárral, náddal fűtötték.

Bognár Igen nagy szakértelmet kívánó foglalkozás. A kerékgyártót, néhány helyen a szekeret, kocsit készítő mesterembert nevezik így. Van, ahol egyszerűen csak kerekes a neve. Egy-egy nagyobb gazdaságban a más faipari munkát végzőt is  bognárnak hívják.

Bohém A francia bohême szóból származik, ami eredetileg csehet vagy éppen cigányt jelentett. A mai nyelvhasználatban azt nevezzük bohémnek, aki nem sokat törődik a holnappal, keveset ad a társadalmi formákra, életviszonyai rendezetlenek, meleg kedélyű, jószívű, a bajokon hamar túlteszi magát. Gyakorta nevezik agy a művészeket, akik a szokásostól eltérő életvitelükkel kicsit könnyelműnek, de igen derűsnek hatnak.

Bojár A szó az orosz bojárinból származik. Így nevezték valamikor az ősorosz nemzetségből származó nagybirtokosokat. Később, a középkortól, a román nagybirtokosokat és főnemeseket is így hívták.

Bojtár A hajdani magyar pásztorszervezetben a nyájat őrző pásztorok vezetője, gazdája a számadó volt. Rá bízták a jószágot a tulajdonosok. A szervezetben utána következett az első bojtár vagy számadó bojtár, aki a jobb keze volt. Utána jöttek a többi bojtárok annyian, amennyire a nyáj megőrzésére szükség volt. Voltak a kisbojtárok (tanyás, lakos), akik nappal nem legeltettek, hanem a többiek ellátásáról, a főzésről gondoskodtak. Éjszaka ők tartották szemmel a jószágot.

Bojtorján A fészkes virágzatúak családjába tartozó növénynemzetség. A fészekpikkelyei hegyes horogban végződnek, és beleakadnak mind az ember ruhájába, mind az állat szőrébe.

Bóklászni  Ha állat teszi, akkor lassan, ide-oda járkálva bolyong, legelészik. Ha ember, akkor valamit keresgélve járkál, közben meg-megáll.

Bokréta Valamikor a falusi legények kalapja mellé tűzött, árvalányhajas kis csokrot nevezték így. Később már a kisebb virágcsokor is bokréta lett. Van egy másik jelentése is. Házépítéskor, amikor a falat felhúzzák, az építők felpántlikázott bokrétával, virággal jelzik, hogy a ház fala áll.

Boksa Faszén vagy mész égetésére előkészített, légmentesen, földdel takart fa- vagy mészkőrakás.

Borbély Régente a seborvosokat, a sebészeket, a felcsert nevezték így. A tevékenységük egyre inkább eltolódott a haj, szakáll kezelése felé. Ma a férfifodrászt hívják borbélynak. A boltok előtt valamikor sárgarézből készült korong volt a cégérük.

Bordélyház Olyan intézmény, ahol a magukat rendelkezésre bocsátó nők férfiak szexuális szórakoztatását végzik. A bordély vagy nyilvános ház intézménye Magyarországon nem működik hivatalosan.

Borjúkötél Amikor a tehén megellett, a kis borjú kis idő múlva szopni kezdte. Idővel, mivel szükség volt a tejre, a borjút megkötötték kötéllel, hogy ne férjen  a tőgyhöz. Vagyis eltiltották a szopástól. Később a szó más jelentéssel gazdagodott, és az emberre, pontosabban a férfira is alkalmazták olyankor, amikor jelképes borjúkötélre fogva távolt tartotta magától az asszony.

Borona  Amikor szántás után elvetettek, akkor megy a földre a vontatható borona. Ez fogas, tüskés talajművelő eszköz, amelynek segítségével ráhúzódik a föld a magra.

Borsódzik a háta Ki gondolná, hogy a borsó és a lúdbőr ilyen közel kerül egymáshoz?  A kifejezés ugyanis azt jelenti, hogy végigfut rajta a hideg. vagyis kis borsócskák látszanak a bőrön. Amit más szóval lúdbörnek is neveznek. Vagyis akinek borsózik a háta, az libabőrös.

Boszorkány Természetfeletti tulajdonságokkal rendelkező, ártó szándékú asszonyt, a mesékben a csúnya, gonosz vénasszonyt nevezték így, aki az ördöggel cimborál, mások kárát akarva. Ma a boszorkányos azt jelenti, hogy gyors, másoktól ügyesebb, csodálatos.

Botanika A növénytan latin elnevezése. A szóból ered a botanikus, azaz növénytannal foglalkozó. Használatos a botanikus kert összetételben, ami növénykertet. Régebben füvészkertet jelentetett

Bödön Többnyire zománcozott, fémből készült, fedeles edény, amiben elsősorban zsírt tartanak. Érdekes, hogy a bödön szó egy vízijármű névadója is volt.  Bödönhajónak nevezték  az egyetlen fatörzsből kivájt, kiégetett csónakot. A legszebb példány a nyíregyháza-sóstói Múzeumfaluban található.

Bögöly A kétszárnyú vérszívó legyek családjába tartozik. A házi légynél nagyobb, fájdalmasan csíp, szinte mérgezést okoz. Főleg vízparton, legelők környékén fordul elő.

Bőjt  Számos vallás előír olyan napokat, amikor megtiltja vagy csökkenti a táplálkozást vagy előírja a húsevéstől való tartózkodást. Katolikusoknál a pénteki és a nagyheti bőjt a legismertebb, a mohamedánok a Ramadam idejére szabtak szigorú előírásokat. A bőjtnek kezdetben egészségügyi indokai voltak, később az önmegtartóztatás és vezeklés eszközévé vált. Mondásokban is szerepel: "Hosszú bőjtje lesz ennek" - meg kell szenvedni miatta. A böjti boszorkányt a téltemetéskor égetik, ez szalmabáb.

Böllér Fontos személyiség egy-egy faluban. Olyan ember, ma hentesnek mondanánk, aki természetbeni fizetség fejében, alkalomszerűen öli le a disznót, perzseli, bontja azt fel. Szerszáma a hosszú pengéjű, éles böllérkés, amit a disznó leszúrásához használ

Bőregér Más néven denevér, szárnyasegér vagy egyes vidékeken tündelevény, repülni tudó kis emlős. Vagyis minden hiedelemmel szemben nem madár! Végtagjai között szárnyszerűen kifeszülő hártya segítségével emelkedik a magasba. Többnyire barlangokban, templomtornyokban, zárt helyeken tanyáznak. Érzékeny hullámok kibocsátásával tájékozódnak. A mai mesék népszerű alakja, Batman is e kis állat jelképét viseli, nevének jelentése is denevérember.

Börzsöny Nevezik alkörmösnek is, ennek bogyójából kifőtt festék. Eredetileg csak a tropikus börzsönyfából készült festéket nevezték így, mellyel minden anyagot, de különösen textíliákat színeztek. Van, ahol a hagymahaj kifőtt levét is így hívják. Az őszi lombkorona vöröses színe lehet névadója a Börzsöny hegységnek is.

Böszme Nagy, lomha, tohonya. Mondják tárgyra is, mely idomtalan, esetlen.

Brigg Kisebb vitorlás hajó volt, két háromrészes árboccal. Az árbocokon öt trapézalakú harántvitorla, a főárbocon még egy ágvitorla. A hadi briggek 8 – 20 ágyúval voltak ellátva.

Brúgó Valamikor a diákoknak az iskolavárosokban kis barna cipókat sütöttek, ezt nevezték így. Később az iskolai menzákon az egy adag kenyér neve is brúgó lett.

Brúgó, barna kenyér Valamikor a diákoknak az iskolavárosokban, a kollégiumokban kis barna cipókat sütöttek, ezt nevezték így. Később az iskolai menzákon az egy adag kenyér neve is brúgó lett.

Búbos kemence  Lásd a boglyakemencénél.

Buga   Aki már látott orgonát, vagy ismeri a dohány ki nem nyílt bimbóját, az el tudja képzelni, milyen a bugás virágzat. Olyan fürtös elágazású összetett virágzat, ahol a fő elágazás és az oldalágak elágazása egyaránt fürtös. A népnyelvben bugának nevezik a szarvatlan tehenet vagy az ostoba, bugris embert is.

Bugyelláris  Az erszény vagy pénztárca régies elnevezése.

Bugylibicska A régi vásárokon az egyik legfontosabb áru volt. Egy-egy sikeres üzlet után ugyanis a gazda, hazatérése előtt vásárfiát vett. Ezek között a legrangosabb volt a széles pengéjű, fanyelű bicska, vagyis a bugyli.

 Bugyogó Jelentése sokáig az volt, hogy bőre szabott, buggyos férfinadrág. Különösen a török időkben vált általánossá, mert a katonák is ilyet viseltek. Maga a szó is török eredetű. Később lett belőle bugyi, ami nők és gyermekek fehérneműje

Bugyuta  Bamba, mafla emberre mondják.

Bunsen-lámpa vagy -égő az iskolai szertárak fontos kelléke volt. Ez a városi gázzal táplált laboratóriumi gázégő úgy működött, hogy a gázhoz levegő keveredett. Így a láng hőmérséklete igen magas lett. Színe halvány kék volt, nem világított. Bunsen német vegyésztől kapta a nevét.

B

 
Kronométer
 
Kalendárium
2024. Március
HKSCPSV
26
27
28
29
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02
03
04
05
06
<<   >>
 
Aktuális dátum
 
Kopogtató
Indulás: 2005-06-23
 
Infó rólunk

Új oldalak születnek!

 
Üdv!

 
 

Szeretnél egy jó receptet? Látogass el oldalamra, szeretettel várlak!    *****    Minõségi Homlokzati Hõszigetelés. Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését.    *****    Amway termék elérhetõ áron!Tudta, hogy az általános tisztítószer akár 333 felmosásra is alkalmas?Több info a weboldalon    *****    Florence Pugh magyar rajongói oldal. Ismerd meg és kövesd az angol színésznõ karrierj&#232;t!    *****    Fele királyságomat nektek adom, hisz csak rátok vár ez a mesebirodalom! - Új menüpont a Mesetárban! Nézz be te is!    *****    DMT Trip napló, versek, történetek, absztrakt agymenés:)    *****    Elindult a Játék határok nélkül blog! Részletes információ az összes adásról, melyben a magyarok játszottak + egyéb infó    *****    Florence Pugh Hungary - Ismerd meg az Oppenheimer és a Dûne 2. sztárját.    *****    Megnyílt az F-Zero Hungary! Ismerd meg a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-sorozatát! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    A Cheer Danshi!! nem futott nagyot, mégis érdemes egy esélyt adni neki. Olvass róla az Anime Odyssey blogban!    *****    A 1080° Avalanche egy méltatlanul figyelmen kívül hagyott játék, pedig a Nintendo egyik remekmûve. Olvass róla!    *****    Gundel Takács Gábor egy különleges könyvet adott ki, ahol kiváló sportolókkal a sport mélységébe nyerhetünk betekintést.    *****    21 napos életmódváltás program csatlakozz hozzánk még!Január 28-ig 10% kedvezménnyel plusz ajándékkal tudod megvásárolni    *****    Szeretne egy olyan általános tisztítószert ami 333 felmosásra is elegendõ? Szeretne ha csíkmentes lenne? Részletek itt!!    *****    Új játék érkezett a Mesetárba! Elõ a papírral, ollóval, és gyertek barkácsolni!    *****    Tisztítószerek a legjobb áron! Hatékonyság felsõfoka! 333 felmosásra elengedõ általános tisztítószer! Vásároljon még ma!    *****    Hayashibara Megumi és Okui Masami rajongói oldal! Albumok, dalszövegek, és sok más. Folyamatosan frissülõ tartalom.    *****    A legfrissebb hírek a Super Mario világából és a legteljesebb adatbázis a Mario játékokról.Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    333 Felmosásra elegendõ! Szeretne gazdaságosan felmosni? Szeretne kiváló általános tisztítószert? Kiváló tisztítószerek!    *****    Ha tél, akkor téli sportok! De akár videojáték formájában is játszhatjuk õket. A 1080°Snowboarding egy kiváló példa erre